شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١ - 

گروه آموزشی

بهداشت حرفه ای و ایمنی کار

گروه آموزشی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار

دانشکده بهداشت و ایمنی

گروه آموزشی

بهداشت حرفه ای و ایمنی کار

منو اصلی
 
 
 

الف. سیر تحول رشته مهندسی بهداشت حرفه­ ای

رشته مهندسی بهداشت حرفه­ اي برای اولین بار در ایران در سال1351 با نام «بهداشت صنعتی» در مقطع کارشناسي در انستیتو عالی علوم بیمارستانی که یک مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی بود تاسیس شد . چندی بعد این رشته با عنوان حفاظت صنعتی و بهداشت حرفه­ای در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران راه اندازی شد.

این رشته در انقلاب فرهنگی مورد بازنگری قرار گرفت و با نام رشته «بهداشت حرفه­ ای» در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته تعریف گردید. پس از آن به ترتیب در دانشگاه اصفهان، دانشکده حفاظت و بهداشت کار و سایر دانشگاه­های کشور در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری راه اندازی شد.

در اواسط دهه 80 این رشته بازنگری شده و پس از آن پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی پیوسته در وزارت بهداشت به تصویب رسید. پس از تصویب کارشناسی پیوسته به تدریج پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه­های بزرگ کشور متوقف گردید.

در سال 1388، با توجه به ماهيت دروس و اهداف بهداشت حرفه ­اي، عنوان دانشنامه اين رشته رسما از طرف وزارت متبوع به رشته «مهندسي بهداشت حرفه­ اي» تغییر یافت و مدرک دانشنامه فارغ التحصیلان سال 1363 به بعد این رشته با عنوان «مهندسي بهداشت حرفه­ ای» صادر و ارزشیابی می­ گردد.

 ب. سیر تحول گروه مهندسی بهداشت حرفه­ای دانشکده

گروه مهندسی بهداشت حرفه­ اي دانشكده بهداشت برای اولین بار در ایران در سال1351 با نام «بهداشت صنعتی» با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسي در انستیتو عالی علوم بیمارستانی که یک مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی بود تاسیس شد. گروه مهندسی بهداشت حرفه­ ای بعنوان اولین گروه آموزشی دانشکده بهداشت توانست در سال 1383 اولین دوره تحصیلات تکمیلی را در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی بهداشت حرفه­ ای راه اندازی نماید. با تصویب پذیرش دانشجوی کارشناسی پیوسته در اواسط دهه 80، از سال تحصیلی 86-87 پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی در این گروه متوقف شد. در سال 1390 مقطع دکترای تخصصی PhD در گروه راه اندازی و اولین گروه دانشجویان مقطع دکترای تخصصی در بهمن ماه پذیرفته شدند. در حال حاضر (1394) گروه مهندسی بهداشت حرفه­ای با حدود 120 دانشجوی کارشناسی پیوسته، 45 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد و حدود 20 نفر دانشجوی دکترای تخصصی یکی از گروه­های فعال دانشکده به شمار می­رود. در حال حاضر گروه دارای 5 عضو هیئت علمی و 4 نفر بورسیه مقطع دکترای تخصصی بوده و در صدد استخدام دو نفر فارغ التحصیل مقطع دکترای تخصصی می­باشد.

ج. سیر تحول دانشکده

شالوده دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قبل از انقلاب اسلامی و در انستیتو علوم بیمارستانی که یک مؤسسه آموزش عالی غیر انتفاعی بود پی­ریزی شد. در انستیتوی فوق علاوه بر آموزش سایر رشته­های پیراپزشکی، در سال 1351 دو رشته بهداشت صنعتی و بهداشت عمومی راه اندازی گردید. این انستیتو در خیابان استاد نجات اللهی، خیابان اراک مستقر بود و اولین فارغ­التحصیلان رشته مهندسی بهداشت حرفه­ ای دانش آموختگان این مرکز به شمار می­روند.

پس از انقلاب اسلامی ایران انستیتو عالی علوم بیمارستانی با چند مؤسسه دیگر ادغام و به دانشکده علوم پیراپزشکی تغییر نام یافت. در پی جدا شدن دانشگاه­های علوم پزشکی از دانشگاه­های وزارت علوم، در سال 1364 دانشکده علوم پیراپزشکی به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی ملحق شد. در سال 1369 دانشکده بهداشت با دو گروه بهداشت حرفه­ای و بهداشت عمومی در محل قبلی خود در خیابان اراک از دانشکده پیراپزشکی منفک و تأسیس شد. پس از آن سایر گروه­های آموزشی راه اندازی شدند. دانشکده بهداشت ابتدا در محل قبلی انستیتو علوم بیمارستانی در خیابان اراک راه اندازی شد اما در سال 1382 از محل فوق به محل کنونی واقع در پردیس اصلی دانشگاه شهید بهشتی منتقل گردید.

پیوندهای مهم
 
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
 
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
 
پایگاه اطلاع رسانی دولت
 
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشــتی
دانشکده بهداشت و ایمنی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران- میدان شهید شهریاری- بلوار دانشجو- دانشکده بهداشت و ایمنی

تلفن : 1-22432040- 021
پست الکترونیک :
public.health@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.